Skip links

قاچاق؛ از موتور هواپیما تا آرد؛ همه از یک پنجره!

?قاچاق؛ از موتور هواپیما تا آرد؛ همه از یک پنجره!
?بیش از یکماه پیش لیستی از مدیران متخلف یا متهم و دارای پرونده باز قضایی که همچنان در پست‌های مختلف #گمرک مشغول به کار بودن رو به رئیس‌کل گمرک دادم و گفتم یا با مستندات ما رو قانع کنید که اتهامی وارد نیست یا این مدیران رو برکنار کنید. در غیراینصورت بعد از یکماه اسامی رو منتشر می‌کنیم.
?تا امروز ۲نفر از اون لیست ۸نفره برکنار شدن. مابقی رو به مرور معرفی میکنم. خداداد رحیمی مدیرکل گمرک فارسه که تو چندماه گذشته چندین اتفاق عجیب در زیرمجموعه‌ش افتاده:
1️⃣ ۱۲ کارمند متخلف: طبق نامه رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد، در گزارشی از سازمان بازرسی به دست داشتن ۱۲نفر از مسئولین گمرک استان فارس در فساد و قاچاق کالا اشاره شده.
2️⃣ قاچاق معکوس آرد: صادرات آرد بخاطر یارانه‌ای بودن، ممنوعه و فقط درصورت واردات موقت گندم و تولید آرد، با تأیید گمرکات، امکان صادرات اون هست. حالا سال گذشته یه محموله ۲۴۰ تُنی درحال صادرات غیرقانونی (قاچاق) کشف میشه که ۵ روز بعد از بارگیری آردها از آباده فارس و حین توقیف بار، به یکباره مدارک و مجوزهای ورودموقت از گمرک فارس و همچنین نامه مدیرکل گمرک فارس صادر و ارائه میشه که البته ازسوی ناظرگمرکات خوزستان (محل کشف محموله) و همچنین تعزیرات مورد قبول واقع نمیشه و کالا قاچاق قلمداد میشه. این محموله یکی از چندده محموله‌ی آردی‌ست که تو ماه‌های گذشته از گمرک شیراز گذشته و از کشور خارج شده که تک تک اونا باید بررسی بشن.
3️⃣ ورود غیرقانونی و بدون انجام تشریفات گمرکی یک دستگاه موتور هواپیما از گمرک فرودگاه شیراز (مصداق قاچاق)
– و موارد مختلف دیگه…
?طبق شنیده‌ها، رحیمی جزو مدیرانی بوده که تو هفته‌های گذشته گمرک قصد برکناری اون رو داشته که با توصیه و فشار یکی از نماینده‌های مجلس استان، ایشون مجدداً ابقا شده. صرف‌نظر از اینکه مدیریت گمرک چرا باید حرف‌شنوی این‌چنینی از نماینده‌های مجلس داشته باشه، این رابطه‌ی نماینده‌های مجلس و گمرک و واردکننده‌ها و قاچاق، یکی از گلوگاه‌های اساسیه که باید زیر ذره‌بین بره.
?ماجرای نماینده سراوان و حضورش در گمرک همراه با یکی از دلال‌های بنام ضمانتنامه‌های گمرکی رو همه به یاد داریم. به گفته گمرکی‌ها، درطول هفته ده‌ها نماینده مجلس با بهانه‌ها و خواسته‌های مختلف پشت درب اتاق مدیرکل گمرک‌اند. فلان ضمانتنامه بانكى تمديد بشه. فلان شخص در فلان سمت گمرک منصوب بشه. در فلان شهر، گمرك تخصصى فلان كالا فعال بشه. چرا اظهارنامه فلان شركت تفاوت ارزش خورده؟ چرا مواد اوليه اين شركت ترخيص نمیشه؟ و…
?در پرونده‌ی گمرک فارس که امروز و در آستانه #کارآگاه_شهر شیراز منتشر کردم تا ان‌شاالله بچه‌های شیراز پیگیرش بشن، علی‌الحساب دو موضوع مهم داریم که در دیگر گمرکات هم دیده میشه: مدیر متهم مشغول به کار و توصیه و اعمال نفوذ نماینده مجلس. هر دو مورد رو در کل گمرکات پیگیر هستیم و نتایج رو به مرور منتشر می‌کنیم ان‌شاالله.

??اسناد را کلیک کنید و ببینید
@ArmanGram

https://t.me/ArmanGram/91

ثبت نظر