Skip links

«ریخته‌گران‌ها» با «علوی‌بروجردی‌ها» چه می‌کنند؟!

🔰 «ریخته‌گران‌ها» با «علوی‌بروجردی‌ها» چه می‌کنند؟!

🔺هنوز به جمع‌بندی نرسیدم که این تفکرات و ایده‌های اقتصاد بازاری برخی علما، نتیجه‌ی نشست و برخاست‌‌های خاص‌شون با اهل بازاره یا برعکس! مثلاً بین رفت و آمد #ریخته_گران با آقای #علوی_بروجردی و تئوری‌پردازی‌های اقتصادی این عالم دینی چه نسبتی برقراره؟! با دفترشون هم تماس گرفتم و پرس‌وجو کردم. متن دیالوگ‌مون رو بخونید، ببینید چه برداشتی می‌کنید.

🔺آقای #علوی_بروجردی که تو مصاحبه با @ecoiran_webtv با تعبیر «اقتصاد عقلا» درواقع اقتصاد آزاد رو ترویج میکنن، درحمایت از تولید میگن “کسی که تولیدی به راه انداخته، اگه بدهکار هم شد و سود و اصل بدهیش رو هم نداد نباید زندانی‌ش کنید و باید روی سر بذاریدش و بعنوان قهرمان حلوا حلواش کنید!” (فیلم ضمیمه)

🔺من اگه جای خبرنگار بودم، فراتر از سر تکون‌دادن، ضمن همراهی با ایشون در حمایت از تولیدکننده‌ها در مقابل بانک‌ها، می‌پرسیدم آیا خودتون هم در راستای این حمایت، برای شخص خاصی هم گامی برداشتید؟ و بعد از #ریخته_گران می‌پرسیدم و حول تصویر ذهنی آقای بروجردی از «تولیدکننده!»ها یه کم چالش میکردم.

🔺پیش‌تر از مدیران #پتروشیمی_اصفهان شنیده بودم که #ریخته_گران (ابر بدهکار بانکی که ۲هزارمیلیاردتومان هم به پتروشیمی اصفهان بدهکاره) ازطرفی تو جلسات مختلف خودش رو مورد حمایت مراجع تقلید و بزرگان قم نشون میداده و ازطرفی هم یه آقایی که خودش رو منتسب به دفتر آقای علوی بروجردی (و دو مرجع تقلید دیگه) معرفی میکرده، با پتروشیمی تماس میگرفته و میگفته “ریخته‌گران #وجوهات زیادی به دفاتر مراجع کمک میکنه و آقایان مراجع از شکایات و پیگیری‌های شما علیه #ریخته_گران بشدت ناراحت‌اند.” (فردی که عکسش در دیدارهای مختلف مراجع با مسئولین و… در فضای مجازی موجوده)

🔺توفیق چالش با خود آقای #علوی_بروجردی رو که نداشتم ولی با دفتر ایشون تماس گرفتم ببینم ماجرای ریخته‌گران چیه. مسئول دفترشون تایید کرد که #ریخته_گران از سالها قبل با خود حاج‌آقا رفت و آمد داشته و میومده و وجوهات و… پرداخت میکرده. پرسیدم در ازاش درخواستی هم داشته؟
– نه. هیچی!
– [آقای بروجردی هم توصیه‌ای به جایی درمورد ایشون نداشتن؟]
– چیز خاصی نبوده فقط به رئیس قوه قضاییه گفتن “اگه جایی، حقی از ایشون ضایع شده بهش برگردونید!”
– [خب پس یعنی ریخته‌گران از آقای بروجردی درخواست توصیه‌ای داشته دیگه؟]
– نه درخواست خاصی نبوده، بالاخره تو این رفت و آمدها از مشکلات همدیگه باخبر میشن دیگه!
– [آقای بروجردی اول پرونده ریخته‌گران رو کامل بررسی کردن، بعد توصیه کردن؟ اصلا امکان بررسی دارن؟]
– نه بررسی نکردن. اصلاً شأن ایشون این نیست. در همین حد که توصیه کردن رو هرکی بیاد درخواست کنه، میکنن. این که چیز خاصی نیست.
– [فکر نمیکنید از این توصیه‌کردن‌ها برداشت حمایت میشه و ممکنه رو قاضی‌ها و پرونده‌های مفاسد اقتصادی تأثیر مخرب بذاره؟]
– نه. این توصیه‌ها از قدیم بوده…
– [الان با قدیم فرق میکنه. ممکنه طرف مقابل طراحی کرده باشه و در کنار چندین کار دیگه، تصویری بسازه و از اسم مراجع و… سوء استفاده کنه. هم وجوهات میداده، هم حاج‌آقای شما این توصیه رو به رئیس قوه میکنه، هم فردی بنام فلانی از دفتر شما تماس میگرفته با طلبکاران ریخته‌گران و میگفته چرا از ریخته‌گران شکایت کردید؟ آقایون مراجع از دست‌تون ناراحت‌اند. اینا همه درکنار هم معنی‌دار میشه…]
– ما فردی بنام فلانی در دفترمون نداریم اصلاً!
– [نیم‌ساعت پیش که تماس گرفتم اول گفتم میخوام با ایشون صحبت کنم، منشی‌تون گفت داریم که…]
– نه تو دفترمون نیستن ولی با دفتر در ارتباطن. میان، میرن…
– [عجب! من شنیدم با دفاتر دیگر مراجع هم همینطوری در ارتباطن. کارشون چیه ایشون؟]
– هیچی همین کارا رو میکنه. کسی کارش جایی گیر کرده باشه پیگیری میکنه پیش آقایون. «کار راه‌اندازه!»
– [عجب!]
🔺سال گذشته نوشتم که بهروز ریخته‌گران، ابر بدهکار بانکی و سهامدار #بانک_سرمایه و #پتروشیمی_اصفهان، که تو یکی از پرونده‌هاش بعد از ۵سال از بازشدن پرونده، بالاخره به جرم اخلال در نظام اقتصادی به ۱۵ سال حبس محکوم شد، بشکل عجیبی ۲هزار میلیارد تومان از ردمالی که باید به پتروشیمی اصفهان می‌پرداخته، تو حکم نهایی‌ش از قلم افتاده! پرونده‌ای که در شعب دیوانعالی کشور در قم بسته و نهایی شده. حالا نماینده‌های اصفهان در مجلس هم نامه زدن به رئیس قوه قضاییه و پیگیر این اتفاق عجیب شدن! اما عجیب‌تر نامه‌ی چند روز پیش مدیرعامل پتروشیمی اصفهان به رئیس قوه قضاییه‌ست که میگه نمایندگان ریخته‌گران در جلسات میگن موفق شدن که حکم ریخته‌گران رو اخیراً از اجرای احکام خارج کنن! اگه این ادعا درست باشه یعنی بعد از گذشت ۲سال از صدور رأی، همین حکم ناقصِ حبس و جزای نقدی هم از گردونه‌ی اجرا خارج شده!

🔺من بین اتفاقات عجیبی که در پرونده ریخته‌گران افتاده با ارتباطات گسترده‌ی او با علما و مسئولین، الزاماً رابطه‌ی مستقیمی پیدا نکردم اما از این همه فکت و «سیستم توصیه‌پذیر» موجود هم نمیشه چشم‌پوشی کرد.

🔺پیشتر و در ماجرای آقای #پناهیان مفصل درمورد این فرآیند «توصیه‌کنندگی معتبرها و تصویرسازی مفسدین» نوشتم (https://t.me/ArmanGram/282) و از اثرات مخرب ورود علما و منبری‌ها در پرونده‌های اقتصادی گفتم که یکی از آسیب‌های هم‌نشینی اونا با سرمایه‌سالارها بود.

🔺آسیب دیگه و جدی‌تر، سوال اول همین یادداشته. آیا پول ریخته‌گران‌ها که در قالب وجوهات و… وارد بیوت مراجع و علما میشه و نشست و برخاست‌ها و رفت و آمدهای بعدی که شکل میگیره، تأثیری در نگاه‌های کلان و ایده‌های اقتصادی آقایون و تئوریزه‌کردن اِلِمان‌های سرمایه‌داری داره؟! موضوع مهمیه که صرف‌نظر از جهت‌گیری‌های فکری و سیاسی علما و منبری‌های مختلف، مصادیق متعددی هم داره و در جای خود باید درباره‌ش بحث کرد. روی منبر هیئت منزل ریخته‌گران میشه علیه سرمایه‌داری و فقر و فساد و تبعیض نطق کرد؟!

➕پ.ن:
پیشتر درمورد حربه‌ی «من تولیدکننده‌م، اگه بازداشتم کنید کارگرهام بیکار میشن» هم نوشته‌م. در این رابطه، اون رشته‌توییت (https://twitter.com/MiladGoodarzi_/status/1146461267932123136) رو هم بخونید.

🔲 @ArmanGram

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر